Повернення тимчасово вилученого майна

Досить часто, працівники правоохоронних органів, під час проведення обшуків, вилучають документи, матеріальні цінності, що не були зазначені в ухвалі слідчого судді, якою було надано дозвіл на проведення такої процесуальної дії.

Чинним Кримінальним процесуальним кодексом України (КПК) передбачений інструмент повернення тимчасово вилученого майна.

Таким інструментом є подання скарги в порядку визначеному в ст. 303 КПК України – про повернення тимчасово вилученого майна.

Суть його полягає в тому, що майно (документи), яке було вилучене під час обшуку і яке не було зазначено в ухвалі слідчого судді, якою було надано дозвіл на проведення обшуку, є тимчасово вилученим майном.

На таке майно, слідчий, протягом встановленого в КПК України строку (не пізніше наступного дня з моменту вилучення), повинен подати клопотання слідчому судді про накладення арешту. Якщо таке клопотання, протягом визначеного строку не буде подано – майно підлягає поверненню володільцю (власнику).

Бувають випадки коли слідчий після обшуку з таким клопотанням не звертається і не виконує обов’язку щодо повернення такого майна вважаючи його таким, на яке слідчим суддею було надано прямий дозвіл на вилучення під час обшуку.

Відповідно треба проаналізувати ухвалу слідчого судді, якою було надано дозвіл на проведення такої процесуальної дії (обшуку) та визначитись – чи зазначене таке майно (документи), що було вилучене під час обшуку, в ухвалі слідчого судді, якщо ні – очевидно, що слідчий мав звернутися з клопотанням про накладення арешту на таке тимчасово-вилучене майно.

Крім цього, тимчасово-вилученим майном є також майно, яке було вилучене під час огляду місця події. Щодо такого майна слідчий також має протягом встановленого КПК України строку, подати клопотання слідчому судді про накладення на нього арешту.

Якщо ж арешт накладений – є відповідні процесуальні інструменти оскарження ухвали слідчого судді про накладення арешту. Таке оскарження здійснюється шляхом подання апеляційної скарги або шляхом подання клопотань про скасування арешту накладеного на майно.

Звісно судове оскарження, враховуючи реалії роботи діючої судової системи не є швидким або ж гарантованим на всі 100% для досягнення бажаного результату.

В цьому випадку необхідно підходити до питання системно, враховуючі всі можливі інструменти. Це й подання скарг до органів прокуратури (хоча вони не є достатньо дієвими самі по собі), скарг до Бізнес-омбудсмена та можливості висвітлення ситуації в інформаційній (медіа) площині.  

Кожна ситуація є індивідуальною.

Мій обов’язок, як адвоката, врахувати всі наявні обставини, вирахувати їх вплив та розробити найоптимальнішу стратегію. Це дозволить Вам відновити порушені права та повернути вилучене майно та/або документи.

Зміст послуги:

  • вивчення та аналіз наданих документів
  • збір додаткових документів та інформації
  • аналіз судової практики
  • визначення об`єму, стратегії та плану дій
  • підготовка скарг, клопотань та інших необхідних процесуальних документів, участь у судових засіданнях  

Вартість послуги: за домовленістю – в залежності від обсягу робіт та обставин справи

Строк надання послуги: за домовленістю

КОНСУЛЬТАЦІЯ БЕЗКОШТОВНА


Рішення суду з практики: https://reyestr.court.gov.ua/Review/91691822, https://reyestr.court.gov.ua/Review/94581711

Суть судових справ:

Клієнт звернувся за адвокатською допомогою, в зв`язку з тим, що в серпні 2020 року, в Голосіївському районі міста Києва, працівники патрульної зупинили його власний автомобіль (типу-фургон).

Автомобіль був незаконно оглянутий, а в вантажному відділенні знаходилась алкогольна продукція придбана для власних потреб.

В подальшому викликана слідчо-оперативна група під час огляду автомобіля, під приводом наявної підозри щодо невідповідності, незаконно вилучила алкогольну продукцію.

З метою повернення алкогольної продукції до Голосіївського районного суду м. Києва, після неодноразових та безрезультатних звернень до ГУ НП у Голосіївському районі м. Києва та прокуратури м. Києва, було направлено скаргу.

Скаргу подано в порядку передбаченому ст. 303 КПК України – про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання слідчого повернути тимчасово-вилучене майно.

Скарга судом була задоволена – а слідчого зобов`язано повернути тимчасово вилучене майно (строк отримання такого рішення з моменту подання скарги – 2 місяці).

Однак згодом, за клопотанням слідчого направленого до суду, на вказане майно, ухвалою слідчої судді, на майно було накладено арешт.

Така ухвала була оскаржена до Київського апеляційного суду, рішенням якого ухвалу суду першої інстанції було скасовано, а в задоволенні клопотання слідчого про накладення арешту відмовлено.

Загальний строк надання послуги – 6 місяців.

Як бачимо в справі отриманий позитивний результат завдяки вчасному зверненню за адвокатською допомогою, оскільки в іншому випадку майно так і не було б повернуто його власнику.

Схожі записи